Post

Cała prawda o "superfoods"

"Superżywność", w tym jagody acai ,przykuły uwagę wielu z nas. Ważne jest, aby wiedzieć, czym są "superżywność", co mówią badania i że nie potrzebujemy "superżywności", aby być zdrowymi.  

Na potrzeby tego artykułu umieściłem w cudzysłowie "superżywność", ponieważ jest to termin niezdefiniowany i nie ma możliwości sprawdzenia tego2. W rzeczywistości, wbrew powszechnej opinii, nie mogą one zapobiegać chorobom, zastępować medycyny, ani odwracać skutków niezdrowej diety.

Żywność nie reklamowana jako "super" przyczynia się do naszego zdrowia; ważne jest odżywianie się zrównoważoną, trwałą dietą, którą lubisz. Jeśli lubisz "superżywność", miej ją w ramach zrównoważonej, zrównoważonej diety.

W jaki sposób "superżywność" stała się częścią naszego społeczeństwa?

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci zmieniły się wzorce żywieniowe, co doprowadziło do wzrostu spożycia zarówno owoców i warzyw, jak i mięsa, przetworów mlecznych i produktów rafinowanych z ziarna3. Równocześnie wzrosła częstość występowania chorób niezakaźnych, do których należą choroby serca, udar mózgu i rak , a tym samym negatywny wpływ przemysłu spożywczego na środowisko6. W odpowiedzi na to obserwujemy zapotrzebowanie na opcje naturalne przynoszące korzyści dla zdrowia7. Zauważalny jest wzrost popularności "superżywności" .

Czym jest "superżywność"?

Termin "superżywność" nie ma uniwersalnej definicji. Samo słowo to zostało zinterpretowane w taki sposób, aby oznaczało żywność o wysokiej wartości odżywczej, korzystną dla zdrowia.

Badania sugerują obecnie kilka cech, które są charakterystyczne dla "superżywności", są to między innymi:

- Uważa się, że mają one wyjątkową wartość odżywczą.

- Mogą to być środki spożywcze bogate w specyficzne bioaktywne , takie jak antyoksydanty.

- Są one sportretowane i uważane za "naturalne" .

- Często są one związane z tradycyjnym przetwarzaniem, które było stosowane przez rdzenne społeczności w celu zapobiegania chorobom.

Food Standards Agency (Agencja Norm Żywności) reguluje stosowanie terminu "superżywność" w Wielkiej Brytanii, stwierdzając, że nie może on być stosowany na produktach, jeżeli nie mają one zatwierdzonego oświadczenia zdrowotnego , ale w społeczeństwie nadal istnieje postrzeganie tych produktów jako "superżywności", co może mieć związek z tym, jak media i media społecznościowe je przedstawiają.

Żywność często postrzegana jako "superżywność" obejmuje:

- Kakao - używane do produkcji gorzkiej czekolady , produkowane na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Indonezji i Ghanie.

- Jagody - owoce, pierwotnie uprawiane głównie w Azji, Ameryce Północnej i Europie.

- Matcha - zasilana herbata zielona pochodząca z Japonii.

- Nasiona szałwii hiszpańskiej - kwitnąca roślina, pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej.

Dlaczego nie wszystkie te potrawy mogą być tak "super"...

...ograniczenia badań. Badania są często korelacyjne, a nie przyczynowe i mogą nie być tak silne, jak sądzono. Jednym z przykładów są badania łączące przeciwutleniacze w borówkach z korzyściami zdrowotnymi, które okazały się być ograniczone.

...wpływ mediów i marketingu8. Termin "superżywność" był wcześniej powszechnie stosowany jako strategia marketingowa w mediach. Instagram jest popularnym narzędziem promocji produktów "superżywieniowych" z #superfoodsalad posiadającym od lipca 2020 r. ponad 30,5 tys. tagów. Został on wykorzystany do bezpośredniego wpływania na wybór żywności przez konsumentów23.

Jakie są potencjalne konsekwencje "superżywności"?

- Wpływ na środowisko naturalne. Zwiększony popyt oznacza, że produkcja nie może już być prowadzona zgodnie z tradycyjnymi praktykami, lecz zgodnie z intensywnymi procedurami rolnymi.

Ponadto produkcja acai zmniejsza różnorodność biologiczną, produkcja awokado przyczynia się do uszczuplenia wody, a produkcja kominów powoduje degradację gleby.

Oczywiście należy zauważyć, że żywność nie uważana za "super" ma również wpływ na środowisko naturalne.

- Skutki społeczne. Produkcja "superżywności" ma wpływ na społeczności, które je produkują. Na przykład, wzrost popytu na komosa ryżowa z Boliwii spowodował wzrost jej ceny, powyżej której lokalna społeczność mogła sobie na nią pozwolić.

- Niska dostępność. Wysoki punkt cenowy często spotykany w przypadku "super-żywności" dodatkowo przedstawia kwestię dostępu, coraz bardziej związaną z różnicami społeczno-ekonomicznymi i różnicami zdrowotnymi.

Czym są żywności funkcjonalne?

Często zdarzają się pomyłki między terminami "superżywność" i "żywność funkcjonalna", a rozróżnienie między tymi dwoma pojęciami może pomóc nam zrozumieć różnicę.

Żywność funkcjonalna jest definiowana jako żywność o udowodnionych korzyściach zdrowotnych wykraczających poza podstawowe potrzeby żywieniowe. Przykłady obejmują probiotyki i produkty prebiotyczne, które przyczyniają się do poprawy zdrowia jelit oraz produkty zawierające stanole i sterole, co do których wykazano, że pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL2.

"Superżywność" nie jest funkcjonalną żywnością.

Co wiemy?

Spożywanie zrównoważonej diety, wysokiej zawartości produktów pochodzenia roślinnego i zredukowanej ilości produktów pochodzenia zwierzęcego i zwierzęcego przyczyni się do zdrowego życia. Jedzenie tzw. "superżywności" może się do tego przyczyniać, ale żaden pojedynczy pokarm nie jest w stanie zrekompensować niezdrowej diety.

Nie potrzebujemy "superżywności", żeby być zdrowymi.

Jedzenie przyczyniające się do zrównoważonego i zdrowego życia, które jest zrównoważone, a Ty lubisz, jest wspaniałe! Nie musimy płacić premii za produkty, aby osiągnąć zdrową dietę.

Niektóre przykłady niedocenianej żywności obejmują:

- Marchew jest bogata w beta-karoten, związek, który nasz organizm przekształca w witaminę A, i wykazano, że ma pozytywny wpływ na poziom cholesterolu we krwi.

- Pomidory są dobrym źródłem likopenu, związku karotenoidowego, który, jak wykazano, zmniejsza czynniki ryzyka chorób układu krążenia. Produkty pomidorowe, takie jak pasta pomidorowa i sok pomidorowy, są również dobrym źródłem likopenu.  

- Wykazano, że owoce i warzywa w puszkach są równie dobre odżywczo w porównaniu z ich świeżymi i mrożonymi produktami alternatywnymi, a jednocześnie tańsze. Wykazano, że spożywanie owoców i warzyw zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów i śmiertelności z powodu chorób układu krążenia.

- Chleb Brązowy jest źródłem włókna zawierającym 3,5g/ 100g. Niektóre korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania błonnika to między innymi wspomaganie zdrowia trawiennego, zdrowia serca, zapobieganie zaparciom i może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.

- Rośliny strączkowe w puszce mogą przyczynić się do naszego spożycia białka, owoców lub warzyw! Na przykład, porcja 150g upieczonej fasoli, fasoli nerkowej lub ciecierzycy jest porcją białka , podczas gdy porcja 80g fasoli lub nasion roślin strączkowych przyczynia się do jednego z naszych pięciu dni.

Jeśli lubisz "superżywność", ciesz się nią w ramach zrównoważonej, zrównoważonej diety. Ale pamiętaj, że istnieją tańsze produkty spożywcze, które również przyczyniają się do zrównoważonej, trwałej diety; nie potrzebujemy "superżywności", aby być zdrowymi.