Post

Problemy ze snem i wzrost wagi - Czy jest jakieś połączenie?

 

Wielu z nas zmaga się z uzyskaniem dobrego snu, a dla niektórych COVID-19 pogorszyło to, co ostatecznie ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie, rutyny i w konsekwencji na nasz cykl snu-budzenia. Nasz sen-budzik cykl jest jednym z najbardziej znanych okołodobowych rytmów i jest w zasadzie codziennym wzorem, który określa czas, który idziemy spać i czas, który budzimy się. Podczas gdy senne przyzwyczajenia nie są często pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, gdy patrzy zarządzać naszą wagę, ciągłe badania ujawniły związki między tymi dwoma czynnikami. Chociaż wiele badań wskazuje, że niewystarczający sen nie jest bezpośrednią przyczyną przyrostu masy ciała, wyniki sugerują wyraźny związek między brakiem snu i zwiększonym całkowitym spożyciem energii (aka kalorii) oraz ogólnym przyrostem masy ciała, przy uwzględnieniu innych czynników pośredniczących (Rachel R. Markwald i in., 2013).

Nowoczesne życie sprawia, że coraz trudniej jest wyłączyć się w nocy dzięki technologii, 24-godzinnym siłowniom, barom i tak dalej. Nie oznacza to jednak, że poprawa higieny snu jest niemożliwa i nie tylko przyniesie korzyści dla ogólnego zdrowia, ale może również pomóc tym, którzy zmagają się z utratą lub utrzymaniem wagi.

Badania wykazały dramatyczne skutki pogorszenia naszych wymagań dotyczących snu na nasze całkowite spożycie kalorii, ale także rodzaje żywności, do których sięgamy, wielkości porcji i zwiększone pragnienia żywności (Yang, C., Schnepp, J. i Tucker, R., 2019). Zaobserwowano, że zmniejszenie długości snu z 9 do 5 godzin każdej nocy przez 5 dni zwiększa średnie spożycie kalorii o około 111 k/cal w ciągu dnia.  W tych, którzy mają mniej snu (5 godzin), zwiększono również (42%) spożycie przekąsek po posiłku, głównie na pokarmy bogate w węglowodany (Markwald, R., i in., 2013).

Niewielkie badanie, przeprowadzone na 24 kobietach w wieku 18-55 lat, wykazało, że 33% zmniejszenie snu było ponownie związane ze zwiększonym głodem, większymi rozmiarami porcji i zwiększonymi pragnieniami pokarmowymi. Wielkość porcji pokarmów bogatych w węglowodany, takich jak chipsy i ryż, oraz ogólne spożycie tłuszczów były znacznie większe (p<0.05)