Post

Czym jest cukrzyca i jak ją traktować

 

Więcej osób niż kiedykolwiek miało cukrzycę, statystyki pokazują, że w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano u 3,9 miliona osób cukrzycę, przy czym prawie kolejny milion osób nie zdiagnozowano, co zwiększa łączną liczbę przypadków do ponad 4,8 miliona. Jeśli nic się nie zmieni, więcej niż 5,3 miliona ludzi będzie miało cukrzycę w Wielkiej Brytanii do 2025 roku.

Cukrzyca jest poważną chorobą, w której poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki. Istnieją dwa główne typy, typ 1 i typ 2. Około 90% osób z cukrzycą ma cukrzycę typu 2, a około 8% osób z cukrzycą ma cukrzycę typu 1. Istnieje również około 2% osób, które mają rzadsze typy cukrzycy.

Co powoduje cukrzycę?

Wszystkie rodzaje cukrzycy mają tę wspólną cechę, że powoduje ona, iż ludzie mają zbyt dużo glukozy (cukru) we krwi. Ale wszyscy potrzebujemy trochę glukozy. To jest to, co daje nam naszą energię. Dostajemy glukozę, gdy nasz organizm rozkłada węglowodany, które jemy lub pijemy. I ta glukoza jest uwalniana do naszej krwi.

Potrzebujemy też hormonu zwanego insuliną. Jest on wytwarzany przez naszą trzustkę i to insulina pozwala, aby glukoza zawarta w naszej krwi dostała się do naszych komórek i napędzała nasz organizm.

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 to poważny, trwający całe życie stan, w którym poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki, ponieważ organizm nie jest w stanie wytworzyć hormonu zwanego insuliną. W przeciwieństwie do cukrzycy typu 2, ten typ nie ma nic wspólnego z dietą i stylem życia, a wciąż nie wiadomo, co dokładnie ją powoduje.

Kiedy masz cukrzycę typu 1, Twój organizm atakuje komórki trzustki, które wytwarzają insulinę, więc nie możesz jej w ogóle produkować. Wszyscy potrzebujemy insuliny, aby żyć i mamy zasadniczą pracę, która pozwala, aby glukoza zawarta w naszej krwi dostała się do naszych komórek i napędzała nasz organizm.

Kiedy masz cukrzycę typu 1, Twój organizm wciąż rozkłada węglowodany z jedzenia i picia i zamienia je w glukozę (cukier). Kiedy jednak glukoza dostaje się do krwiobiegu, nie ma insuliny, która wpuszczałaby ją do komórek organizmu. Coraz więcej glukozy gromadzi się następnie w krwiobiegu.

Oznaki i objawy:

Więc, co to oznacza? Cóż, przed diagnozą, twoje ciało próbuje pozbyć się glukozy przez nerki, a to sprawia, że dużo sikasz. To jeden z głównych symptomów cukrzycy.

Objawy te zwykle pojawiają się szybko - w ciągu zaledwie kilku dni lub tygodni. Każdy, kto ma te objawy, powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Zarządzanie cukrzycą typu 1

Jeśli masz cukrzycę typu 1, dostajesz insulinę do organizmu poprzez jej wstrzyknięcie lub za pomocą pompy insulinowej, która dostarcza ci stały dopływ.

Należy sprawdzić, czy poziom glukozy we krwi nie jest zbyt niski lub zbyt wysoki, używając urządzenia do badania poziomu glukozy we krwi kilka razy dziennie. Kiedy zaczniesz przyjmować insulinę, poczujesz się lepiej, a poziom glukozy we krwi obniży się. Jest to ważne, ponieważ przez długi okres czasu wysoki poziom glukozy we krwi może poważnie uszkodzić serce, oczy, stopy i nerki. Są one znane jako powikłania cukrzycy.

Ale przy odpowiednim leczeniu i pielęgnacji można poradzić sobie z długotrwałymi skutkami cukrzycy i wysokim poziomem glukozy.

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 jest poważnym schorzeniem, w którym insulina wytwarzana przez trzustkę nie może działać prawidłowo, lub też trzustka nie może wytwarzać wystarczającej ilości insuliny.

Kiedy masz cukrzycę typu 2, Twój organizm wciąż rozkłada węglowodany z jedzenia i picia i zamienia je w glukozę. Trzustka reaguje na to uwalniając insulinę, ale ponieważ ta insulina nie może działać prawidłowo, poziom glukozy (cukru) we krwi wciąż rośnie, więc uwalnia się więcej insuliny. Dla niektórych osób z cukrzycą typu 2 może to w końcu zmęczyć trzustkę, co oznacza, że ich organizm produkuje coraz mniej insuliny. Powoduje to jeszcze wyższy poziom cukru we krwi.

Oznaki i objawy:

Co to wszystko znaczy? Cóż, ponieważ organizm nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości glukozy do komórek, częstym objawem jest uczucie zmęczenia, jak również inne objawy, na które należy zwracać uwagę. 

Wiele osób nie ma żadnych objawów, albo ich nie zauważa. Może to oznaczać, że niektórzy ludzie żyją z cukrzycą typu 2 nawet przez 10 lat, zanim zostaną zdiagnozowani.

I przez długi okres czasu wysoki poziom cukru we krwi może poważnie uszkodzić serce, oczy, stopy i nerki.

Przy odpowiednim leczeniu i pielęgnacji efekty cukrzycy i wysokiego poziomu cukru we krwi można potencjalnie odwrócić i kontrolować.

Zarządzanie cukrzycą typu 2:

Istnieją różne sposoby leczenia cukrzycy typu 2. Niektóre osoby mogą sobie z nią poradzić poprzez zdrowsze odżywianie, większą aktywność i utratę wagi. Ostatecznie większość ludzi będzie potrzebowała leków, które pozwolą im obniżyć poziom glukozy we krwi do bezpiecznego poziomu.

Niezależnie od leczenia, każdy chory na cukrzycę typu 2 musi nauczyć się z nią żyć.

Remisja w cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 może trwać całe życie i dla wielu osób pogarszać się z czasem, ale nie musi tak być dla wszystkich.

Remisja u osób z cukrzycą typu 2 oznacza, że poziom cukru we krwi wraca do normy i nie musisz już przyjmować leków przeciwcukrzycowych. Może to zmienić życie tych, którzy mogą wejść w remisję, ale nie jest to możliwe dla wszystkich.

Radzenie sobie z cukrzycą może być zniechęcające, niezależnie od tego, czy jesteś świeżo zdiagnozowany, czy masz starą rękę, a nawet jeśli to ktoś, kogo znasz, ma ten stan. Posiadanie kogoś, z kim można porozmawiać, może wiele zmienić i zrozumieć, że istnieje wsparcie dla Ciebie, aby sobie z tym poradzić.