Post

Dieta dla seniora

Odżywianie w starszym wieku odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ dzięki odpowiednio dobranej diecie można zapobiec częstym chorobom i wzmocnić organizm. Jaka powinna być dieta dla seniora. Artykuł wyjaśnia nam szczegóły prawidłowego odżywiania.

Cechy starzenia się organizmu

Niestety procesu starzenia nie da się zatrzymać, ale można go spowolnić. Na przestrzeni lat obserwowano różne zmiany, wśród których warto zwrócić uwagę na:

• pogorszenie strawności składników odżywczych;

• problemy stomatologiczne;

• zmniejszona produkcja śliny;

• słabość, niepełnosprawność;

• problemy z pamięcią;

• skoki ciśnienia krwi;

• pogorszenie funkcji narządów wewnętrznych.

Zalecenia dotyczące zdrowego żywienia

Aby zapobiec rozwojowi chorób, na które narażone są osoby dojrzałe i przedłużyć młodość organizmu, warto przestrzegać następujących zaleceń dietetyków. Ograniczenie soli. Zaobserwowano, że osoby starsze często tracą zmysł smaku, dlatego często przesalają jedzenie. Prowadzi to do obrzęku, nadciśnienia i silnego obciążenia nerek. Aby uniknąć takich konsekwencji, sól należy stosować w ograniczonych ilościach. Właściwe połączenie żywności i leków. Warto pamiętać, że niektóre leki mogą negatywnie wpływać na apetyt i preferencje smakowe. Dlatego, jeśli nagle ktoś poczuje, że jedzenie jest nieświeże lub wręcz przeciwnie, nie może się nasycić, jest to powód, aby skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, jak zażyte leki działają na przewód pokarmowy. Picie wystarczającej ilości wody. Nie lekceważ tej zasady, ponieważ ilość płynu w komórkach znacznie spada wraz z wiekiem, dlatego niezwykle ważne jest monitorowanie bilansu wodnego w organizmie. Musisz wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie (nie licząc płynów z zup, soków). Wybór odpowiedniego śniadania. Ten konkretny posiłek jest uważany za najważniejszy w ciągu dnia. Śniadanie powinno być obfite i bogate w składniki odżywcze. Najlepiej używać dla niego potraw z jajek, płatków owsianych i domowych warzyw.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Przyjemny wygląd potraw. Jeśli dana osoba ma problemy z apetytem, należy uruchomić wyobraźnię i podawać mu potrawy, które wyglądają i pachną niezwykle apetycznie. Możesz również zorganizować różne lunche i kolacje, które rozweselą osobę, a on może mieć dość. Prawidłowa konsystencja potraw. Z wiekiem osoba może cierpieć na problemy z zębami, suchość w ustach i kaszel, dlatego ważne jest, aby podawać przecier lub potrawy płynne. Wskazane jest mielenie mięsa i warzyw na puree. Ułatwi to nie tylko żucie, ale także szybsze trawienie. Kontrola kalorii. Wraz z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Ich nadmiar prowadzi do otyłości, problemów z sercem i stawami. Obliczenie zapotrzebowania na ilość Kcal odbywa się indywidualnie dla każdej osoby. Średnio dorośli potrzebują nie więcej niż 2800 Kcal dziennie. Tłuszcz rybny. Powinien być regularnie obecny w menu, ponieważ zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Pomagają łagodzić stany zapalne i łagodzą ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Pstrąg, łosoś, makrela są bogate w olej rybny. Odpowiedni wapń. Można go otrzymać ze sfermentowanych przetworów mlecznych lub dodatkowo przyjmować w postaci kapsułek. Wapń należy spożywać regularnie, aby zapobiec łamliwości kości, która często występuje u osób starszych. Nie zapomnij o białku. Zmniejsza ryzyko paraliżu i problemów z kością. Białko jest zawarte w rybach, mięsie, produktach mlecznych. Osoby starsze powinny regularnie spożywać zieloną herbatę, jabłka, rodzynki i napary ziołowe.