Post

Zaburzenia odżywiania i sposób przerwania cyklu

W przeciwieństwie do zaburzeń jedzenia, które są klasyfikowane za pomocą Diagnostycznego i statystycznego podręcznika zaburzeń psychicznych (DSM-5), nieuporządkowane jedzenie nie ma oficjalnej definicji. Generalnie odnosi się ona do zaburzonych i nieprawidłowych zachowań żywieniowych, które mogą obejmować pomijanie posiłków, restrykcyjne diety lub sztywne zasady dotyczące jedzenia, np. usuwanie z diety głównej grupy pokarmowej.

Zaburzenia jedzenia organizacja charytatywna Beat szacuje, że w przybliżeniu 1,25 miliona ludzi w UK mają zdiagnozowane zaburzenia jedzenia należące do czterech kategorii: anorexia nervosa (AN), bulimia nervosa (BN), binge jedzenia zaburzenia (BED) i inne określone zaburzenia jedzenia lub karmienia (OSFED). Uważa się, że w rzeczywistości może to być podwójna ilość, ponieważ wiele osób nie szuka pomocy lub nie ma do niej dostępu, więc nie są uchwycone w liczbach. Możemy spekulować, że znaczna większość ludzi w Wielkiej Brytanii angażuje się w nieuporządkowane zachowania żywieniowe, ale jest to niejasne w badaniach i trudne do oszacowania ze względu na brak oficjalnej definicji i kryteriów.

Zaburzenia jedzenia są złożone i nie ma jednego powodu, dla którego ktoś mógłby rozwinąć zaburzenia jedzenia. Środowisko naturalne i czynniki społeczne to tylko niektóre z powodów, które mogą się połączyć, aby wpłynąć na czyjąś szansę. Wierzę, że wraz ze wzrostem kultury żywieniowej, mediów społecznościowych i zwiększoną dostępnością żywności (a tym samym wyborem diety) nasze nowoczesne społeczeństwo może zwiększyć ryzyko danej osoby.

Trudno uwierzyć, że ktokolwiek ma normalny związek z jedzeniem, gdy dieta i angażowanie się w nieuporządkowane jedzenie jest nową normą, ale wielu z nas na pewno ma. Normalny związek z jedzeniem obejmuje cztery kluczowe składniki: regularne jedzenie, zróżnicowanie diety (nie wycinanie grup lub poszczególnych pokarmów niepotrzebnie), elastyczność w wyborze żywności i jedzenie z przyjemnością.

Chociaż jest to najczęściej spotykane wśród młodych kobiet, nieuporządkowane jedzenie może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku, płci czy rasy. Bardziej prawdopodobne jest, że zostaniesz dotknięty, jeśli istnieje historia rodzinna zaburzeń jedzenia lub choroby psychicznej, zostałeś skrytykowany za swoje jedzenie lub sposób, w jaki wyglądasz, istnieje presja, aby wyglądać szczupły (na przykład modeli, sportowców lub tancerzy baletowych), masz lęk lub niskie poczucie własnej wartości lub doświadczył traumy. Wiemy również, że istnieje związek między używaniem mediów społecznościowych a większymi obawami związanymi z wizerunkiem ciała i nieuporządkowanym jedzeniem (Holland & Tiggemann, 2016).

Skąd wiesz, że zaburzenia odżywiania staje się większym problemem?

Wiele osób z zaburzeniami w odżywianiu się spełnia kryteria klinicznie zdiagnozowanych zaburzeń w odżywianiu się, ale posiadanie niezdrowych zachowań żywieniowych nie musi oznaczać, że przekształci się to w zaburzenie odżywiania. Niektóre z objawów ostrzegawczych obejmują:

- Spędzasz dużo czasu martwiąc się o to, jak wyglądasz i co jesz.

- Unikanie imprez towarzyskich z jedzeniem

- Jedzenie bardzo mało jedzenia

- Obsesyjnie liczenie kalorii lub pomiar żywności

- Bardzo ścisłe zasady dietetyczne

- Celowe angażowanie się w zachowania, które zmieniają Twoją wagę i trawienie, w tym wymioty, stosowanie środków przeczyszczających, przyjmowanie tabletek dietetycznych lub nadmierne ćwiczenia fizyczne

- Czuć zimno, zawroty głowy i zmęczenie przez cały czas

- Problemy trawienne, w tym objawy typu IBS

- Utrata masy ciała lub szybki wzrost wagi

- Utrata okresu lub nieregularne okresy

Jak to wpływa na twoje zdrowie?

Wiele osób, które angażują się w nieuporządkowane jedzenie, albo minimalizują te zachowania, albo nie zdają sobie sprawy, w jakim stopniu może to mieć wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. To jest przerażające, aby zobaczyć poważne skutki uboczne często gloryfikowany przez firmy utraty wagi. Nieuporządkowane jedzenie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, w tym ryzyko otyłości, niedowagi lub zaburzenia jedzenia, długoterminowe problemy żołądkowo-jelitowe, osteoporoza, problemy z płodnością, niskie tętno i ciśnienie krwi i wpływ na zdrowie psychiczne, w tym lęku i depresji.

Co możesz zrobić, aby przerwać cykl zaburzeń?

Zalecam umówienie się na wizytę u lekarza ogólnego, aby sprawdzić swoje zdrowie fizyczne przed dokonaniem jakichkolwiek istotnych zmian w sposobie odżywiania się i stylu życia. Radziłbym każdemu, kto poważnie ograniczył swoją dietę lub zaangażował się w ekstremalne zachowania kompensacyjne (wymioty, stosowanie środków przeczyszczających lub nadmierne ćwiczenia fizyczne), aby skonsultował się z Zarejestrowanym Dietetykiem lub Zarejestrowanym Dietetykiem w celu uzyskania porad, takich jak my tutaj, w Klinice Rhitrition, gdzie mamy zespół profesjonalistów do pomocy. Pierwsze kroki w kierunku zmian w diecie to regularne spożywanie posiłków i przekąsek oraz dodawanie różnych rodzajów żywności z powrotem do diety. Pomocne może być zerwanie z mediami społecznościowymi lub rozwinięcie nieprzydatnych relacji i sięgnięcie po pomoc od przyjaciół i rodziny, ponieważ trudne nieuporządkowane jedzenie może być trudniejsze niż nam się wydaje, więc im więcej wsparcia tym lepiej. 

Co robić, gdy zaburzenie jedzenia jest szkodliwe dla ludzi?

Pierwszym krokiem jest rozmowa z lekarzem pierwszego kontaktu, aby dowiedzieć się, jakie usługi są dostępne lokalnie lub aby uzyskać skierowanie do lekarza specjalizującego się w zaburzeniach odżywiania. W Rhitrition Clinic w Londynie, mamy zespół zarejestrowanych dietetyków i dietetyków, którzy są przeszkoleni, aby pomóc ludziom cierpiącym na zaburzenia odżywiania i nieuporządkowane jedzenie. Możesz również zadzwonić na infolinię Beat na 0808 801 0677 lub udać się na ich stronę internetową po pomocne zasoby zarówno dla ludzi cierpiących na zaburzenia jedzenia i ich rodziny / opiekunów.

Jakiego wsparcia możesz udzielić tym, których się obawiasz?

Może być trudno wiedzieć, co robić i co powiedzieć, jeśli martwisz się o przyjaciela. Daj mu znać, że się martwisz, zapytaj, jak się czuje i jak możesz mu pomóc. Radziłbym każdemu, aby zachęcał swojego przyjaciela lub członka rodziny do szukania pomocy i umówienia się na wizytę u lekarza ogólnego lub zadzwonienia na infolinię Beat. Ważne jest, aby unikać rozmawiania przed nimi o wadze, kształcie, jedzeniu lub diecie i być wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o pory posiłków. Ważne jest również, aby pamiętać o tym, by nie obwiniać ani nie oskarżać kogoś o swoje zachowania żywieniowe - nikt nie decyduje się na zaburzenia odżywiania.