Post

Zespół policystycznych jajników i nasza dieta

Zespół policystycznych jajników (PCOS) dotyczy milionów kobiet na całym świecie, przy czym szacuje się, że w Wielkiej Brytanii występuje on u 1 na 10 kobiet. Jest to zespół endokrynologiczny, który może powodować problemy z naszym cyklem miesiączkowym i płodnością. Chociaż nie możemy wyleczyć PCOS, zmiany w diecie i stylu życia mogą pomóc złagodzić objawy.

Okresy i zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Okresy są częścią cyklu menstruacyjnego i większość kobiet ma jeden okres mniej więcej co 28 dni. Zwykle rozpoczynają się one około okresu dojrzewania, w dowolnym miejscu od 12 roku życia, przy czym większość dziewcząt ma regularne okresy w wieku od 16 do 18 roku życia.

Niedowaga, zaburzenia odżywiania, brak równowagi hormonalnej lub problemy z jajnikami mogą mieć wpływ na okresy.

Aż do 80% kobiet doświadcza zmian fizycznych, psychicznych lub behawioralnych, w tym zmian w naszych apetytach przed miesiączką. Jest to uznawane za PMS.

O PCOS

PCOS jest powszechną chorobą, która wpływa na hormony, miesiączki i płodność kobiet.

Chociaż dokładna przyczyna nie jest znana, wydaje się być związana z naszą genetyką, ponieważ ma ona tendencję do biegania w rodzinach i jest związana z brakiem równowagi w hormonach. Inne charakterystyczne cechy PCOS to: przewlekła anowulacja (w której nasze jajniki nie uwalniają oocytu, niedojrzałego jajka, podczas cyklu miesiączkowego) oraz obecność wysokich poziomów androgenów.

Często zdarza się, że PCOS nie jest diagnozowany; szacuje się, że 68-69% kobiet z PCOS nie ma diagnozy13. Może to wynikać z faktu, że ponad połowa kobiet z PCOS nie ma żadnych objawów. 

Objawy PCOS mogą obejmować:

- Nieregularne lub brak okresów.

- Nadmierne owłosienie w miejscach, w których normalnie nie występuje, w tym na twarzy, klatce piersiowej lub żołądku.

- Przerzedzanie włosów na głowie

- Trądzik

- Trudności w utrzymaniu zdrowej wagi ciała

- Problemy z płodnością

Jak diagnozuje się PCOS?

Obecność dwóch z trzech poniższych kryteriów jest często wystarczająca, aby pracownik służby zdrowia mógł zdiagnozować PCOS:

1. Obecność kilku woreczków wypełnionych płynem, które otaczają jaja w naszych jajnikach

2. Jaja nieregularnie wypuszczane z naszych jajników

3. Zwiększona aktywność lub zwiększona ilość grupy hormonalnej androgenów (w tym testosteronu i androstenonu)

Zachowania żywieniowe związane z PCOS

Zachowania żywieniowe typu binge są związane z kobietami, które mają PCOS11 - 39% kobiet z rozpoznanym PCOS wykazuje zachowania żywieniowe typu binge w porównaniu z 24-32% w dopasowanych kontrolach bez PCOS14.

Zapotrzebowanie na żywność może być również związane z PCOS, jak opisano w niepotwierdzonych dowodach, chociaż jest to mniej oczywiste ze względu na ograniczenia badawcze14.

Zaburzenia w jedzeniu są poważną chorobą psychiczną i obejmują zaburzenia w jedzeniu binge. Dla wsparcia z zaburzeniami odżywiania, Beat Eating Disorders Charity infolinii i strony internetowej są dostępne dla nas15.

Zalecenia dietetyczne dla kobiet z PCOS

Zrównoważona dieta

Spożywanie zrównoważonej diety przy jednoczesnym zachowaniu aktywności może przyczynić się do poprawy objawów PCOS2. Kobietom z PCOS zaleca się zwłaszcza spożywanie dużej ilości owoców i warzyw przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia żywności i napojów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru11.

Zrównoważona dieta obejmuje:

- Posiłki na bazie żywności o wysokiej zawartości włókien skrobiowych

- Jedzenie pięciu porcji owoców i warzyw dziennie

- Jedzenie trochę białka

- Jedzenie niektórych produktów mlecznych lub alternatywnych

- Wybieranie tłuszczów nienasyconych (w małych ilościach) zamiast tłuszczów nasyconych

- Picie od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie

Dieta o niskim indeksie glikemicznym

Wykazano, że spożywanie niektórych węglowodanów wpływa na objawy PCOS, dlatego kontrolowanie ich może pomóc w opanowaniu objawów PCOS.

Te typy odnoszą się do ich wskaźnika glikemicznego (IG). IG to względny system rankingowy żywności węglowodanowej. Odnosi się on do tego, jak szybko podnoszą one nasz poziom cukru we krwi po spożyciu.

Pokarmy o niskim indeksie glikemicznym to takie, które powodują powolny wzrost poziomu cukru we krwi. Pokarmy o wysokim IG to te, które powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi.

Spożycie żywności o niskim IG może pomóc w zmniejszeniu objawów PCOS.

Żywność o niskim i średnim OG ma często wysoką zawartość błonnika i obejmuje20:

- Owoce i warzywa

- Impulsy, w tym fasola i soczewica

- Całe ziarna, w tym owies i chleb żytni

Żywność o wysokim IG zawiera często rafinowane węglowodany i obejmuje:

- Biały chleb i ryż

- Napoje słodzone cukrem

- Ziemniaki

Należy zauważyć, że posiadanie PCOS, nie oznacza, że nie możemy jeść żywności o wysokim IG. Jedzenie ich oznacza po prostu, że objawy PCOS mogą być gorsze.

Więcej informacji na temat indeksu glikemicznego można znaleźć na stronie "What is the glycaemic index (GI)?" na stronie internetowej NHS.

Zarządzanie wagą i ruchem

Wykazano, że nadwaga może potencjalnie pogarszać objawy PCOS. Zalecana może być bezpieczna i niewielka utrata masy ciała, wynosząca 0,5-2 funtów tygodniowo , ponieważ może ona mieć znaczącą poprawę w stosunku do objawów PCOS.

Naprawdę ważną rzeczą do rozważenia jest znalezienie czegoś, co pasuje do naszego codziennego życia, jest przyjemne i nadal spożywać zbilansowaną dietę ze wszystkimi składnikami odżywczymi, których potrzebujemy. Wykazano, że ćwiczenia fizyczne pomagają w łagodzeniu objawów PCOS. Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub zarejestrowanym dietetykiem w celu uzyskania wsparcia.

Płodność i PCOS

Ważne jest, aby spożywać zbilansowaną dietę i wszystkie składniki odżywcze, których wymagamy przy staraniach o dziecko. Często zaleca się stosowanie suplementu w postaci kwasu foliowego. Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub zarejestrowanym dietetykiem, aby dowiedzieć się więcej na temat tego i specyficznego sposobu odżywiania się oraz swojej podróży w kierunku płodności.

Porady dietetyczne i życiowe dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia objawów PCOS.

1. Jedzenie zrównoważonej, zróżnicowanej diety

2. Rozważyć możliwość zamiany niektórych produktów spożywczych z oznaczeniem geograficznym na produkty o niskim lub średnim wskaźniku GI.

3. Zwiększający się ruch

4. Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, zarejestrowanym dietetykiem lub dietetykiem

Środki, które mogą nam pomóc

- Narodowa Służba Zdrowia. Zespół policystycznych jajników (Polycstic Ovary Syndrome)

- British Dietetics Association. Indeks glikemiczny (Glycaemic Index - GI): Food Fact Sheet

- Naprawdę. Grupa samopomocy dla kobiet z PCOS

Chociaż nie ma obecnie lekarstwa na PCOS, to istnieje kilka zmian w stylu życia, które możemy wprowadzić, aby zmniejszyć nasze objawy. Istnieją również leki, które mogą pomóc w leczeniu objawów PCOS, więc rozmowa z lekarzem pierwszego kontaktu może pomóc.