Post

Sok z aloesu do picia

Aloes to powszechnie znana i ceniona roślina, która ma właściwości nawilżające oraz regenerujące, działa także przeciwzapalnie. Badania potwierdziły, że aloes ma wpływ na gojenie się ran i działa antybakteryjnie oraz przeciwzmarszczkowo. Występuje w ponad 240 różnych odmianach, jednak w lecznictwie i pielęgnacji zastosowanie ma odmiana aloesu pospolitego określona jako Aloe vera. Roślina należy do jednoliściennych sukulentów, które znajdują się na bliskim wschodzie czy w Afryce. Z aloesu tworzy się kremy, balsamy, maści, żele, nalewki czy soki.

Sok aloesowy i jego działanie

Sok z aloesu będzie chronił ściany żołądka oraz dwunastnicy przed działaniem kwasu solnego oraz pepsyny. Pomaga leczyć zaparcia, wzdęcia, zaburzenia we wchłanianiu witamin oraz minerałów. Polecany w przypadku choroby jelita drażliwego, wrzodów, okrężnicy. Wspomagać może również proces odchudzania, przemiany materii, może być spożywany przez osoby, które mają problemy alergiczne, miażdżycę czy cukrzyce. Odnotowano pozytywny wpływ w przypadku problemów z grzybicą, zakażeniami jamy ustnej oraz przy ranach, które się trudno goją. Sprawdza się przy odleżynach, poparzeniach.

Kosmetyki z aloesem

Spożywanie soku z aloesu z żurawiną pomaga w przypadku artretyzmu i zapalenia stawów. W kosmetyce sok z aloesu działa tonizująco, nawilżająco na suchą skórę. Wykazuje dobroczynne działanie na problemy z łupieżem, po ukąszeniach owadów. Sprawdzają się świetnie preparaty na bazie aloesu, który w starożytności był znany i ceniony ze względu na swoje działanie regeneracyjne oraz lecznicze, w niektórych regionach świata roślina ma również miano zielonego lekarza.

Miąższ aloesowy

Korzystne działanie aloesu

Aloes najczęściej ma wiele biologicznie czynnych składników takich jak endogenne oraz egzogenne aminokwasy, enzymy, witaminy, minerały. Znajdziemy tam również cenne nienasycone kwasy tłuszczowe liczne związki siarki, które mogą mieć na nas działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Charakteryzuje się także działaniem przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. Sok z aloesu sam albo w połączeniu z miąższem zaleca się w stanach osłabienia oraz przy obniżonej odporności. Pomaga pacjentom podatnym na infekcje bakteryjne, wirusowe w przypadku dróg oddechowych czy też przy oczyszczeniu organizmu.