Post

Jak uzyskać odpowiednią dawkę witaminy C w miesiącach zimowych

Witamina C, wszyscy o niej wiemy i że jest nam potrzebna do optymalnego funkcjonowania, ale ilu z nas rzeczywiście otrzymuje wymagane ilości? 

W przeciwieństwie do niektórych witamin, witamina C jest witaminą niezbędną, co oznacza, że organizm nie jest w stanie jej wytworzyć. Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać jest to, że witamina C nie może być przechowywana w organizmie, w związku z tym trzeba być coraz jej źródeł do swojej diety każdego dnia. Dlatego ważne jest, żebyśmy mieli dość tej witaminy z naszej diety - sugerowana dzienna ilość dla dorosłych to 40mg, 50mg dla kobiet w ciąży i 25-35mg dla dzieci. Dla przykładu, jedna porcja czerwonej papryki zawiera 110mg, a 100g kiwi około 92mg, ale kiwi Zespri SunGold zawiera nieco ponad 160g witaminy C na 100g! 

Skąd wziąć witaminę C, zwłaszcza w miesiącach zimowych

Jak zawsze mówię, starajcie się uzyskać zbilansowaną dietę z każdą grupą żywnościową włączoną do waszego posiłku. Nasze diety będą miały większy wpływ na nasz poziom witaminy C, która uzupełnia, więc zdecydowanie doradzam, aby skupić się na żywności, które jemy. Jak zawsze starać się uzyskać co najmniej 5 porcji owoców i warzyw każdego dnia do swojej diety, pozycje te będą również najlepsze źródła witaminy C. Dobre źródła żywności witaminy C obejmują: 

-Kiwi

-Owoce cytrusowe

-Papierosów

-Strawberries 

-Broccoli

-Potatoes

-Kiełki brukselki 

-Blackcurrants 

Teraz wszyscy wiemy o zielonych kiwi, ale są też złote kiwi, które są bogate w witaminę C i są jednym z najlepszych źródeł wśród owoców i warzyw. Kiwi Zespri SunGold zawiera ponad trzy razy więcej witaminy C niż pomarańcze! Tylko jeden kiwi Zespri dziennie zaspokoi Twoje dzienne zapotrzebowanie.

Zespri SunGold to nie tylko siła napędowa dla witaminy C, ale także pełna składników odżywczych, minerałów i włókna. Te złociste piękności to pyszne i zdrowe owoce, które można włączyć do swojej diety. Co ciekawe, są czterokrotnie bogatsze w składniki odżywcze niż borówki, a także mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że zapewniają wolniejsze i trwalsze uwalnianie energii - dzięki czemu można je stosować dłużej. 

Jedną z rzeczy, których tak wielu z nas nie dostaje wystarczająco dużo jest błonnik - powinniśmy dążyć do tego, aby każdego dnia dostawać 30g do naszej diety. Te chwalebne kiwi faktycznie zawierają taką samą ilość błonnika jak dwa kiwi Weetabix, wynika to z faktu, że można faktycznie jeść skórę z kiwi SunGold.  

Jakie znaczenie ma witamina C? 

Witamina C jest silnym, rozpuszczalnym w wodzie antyoksydantem, który odgrywa kluczową rolę w naszym ogólnym zdrowiu i samopoczuciu. Niektóre z ważnych funkcji, które obejmuje to: ochrona komórek, utrzymanie zdrowej skóry, naczyń krwionośnych, kości i chrząstek, a także wspomaganie ran[1]. 

Jedną z korzyści płynących z przyjmowania powszechnie znanej witaminy C jest zwiększenie odporności organizmu[2]. Po pierwsze, wspomaga ona produkcję białych krwinek, co może pomóc w zwalczaniu infekcji i chronić przed szkodliwym działaniem wolnych rodników[3]. To z kolei pozwala białym krwinkom funkcjonować skuteczniej i chroni limfocyty przed mutacjami do chromosomów[4].

Ostatecznie wszyscy powinniśmy być w stanie osiągnąć zalecane dzienne spożycie 40mg witaminy C o każdej porze roku dzięki zrównoważonej i zróżnicowanej diecie, której najlepszym źródłem są owoce i warzywa. Ważne jest, aby osiągnąć wymaganą dzienną dawkę witaminy C, ponieważ jest ona kluczowym składnikiem odżywczym dla ochrony organizmu i wspierania naszego ogólnego zdrowia. Tak więc podczas następnej wizyty w supermarkecie, dlaczego nie dodać kilku kiwi SunGold do swojego sklepu, wnosząc odrobinę złotego dobra i obfitych składników odżywczych do swojej diety.