Post

Jak powinno wyglądać zdrowe śniadanie?

Bardzo często możemy się spotkać z takim określeniem, że śniadanie jest to podstawowy w ciągu dnia posiłek, od którego zaczynamy dzień więc musi nam gwarantować odpowiednią dawkę energii. Przy tym jednocześnie ważne będzie również dostarczenie wszystkich najważniejszych składników odżywczych do organizmu, które pozwolą nam przez cały dzień funkcjonować w odpowiedni sposób. To faktycznie bardzo ważne co będziemy jedli na śniadanie, dlatego warto się zastanowić nad tym jak faktycznie powinno wyglądać dobrze skomponowane, zdrowe śniadanie.

 Zadbajmy o swój sposób żywienia 

Wiele osób nie zwraca na to uwagi i ze względu na to, że rano się spieszą to niestety doprowadzają do tego, że ich śniadanie jest mocno zaniedbane. Jeśli taka sytuacja ma miejsce to faktycznie może dochodzić do tego, że organizm nie będzie w stanie na odpowiednich obrotach funkcjonować przez cały dzień, ponieważ w pewnym momencie zabraknie mu energii. Dlatego właśnie w ramach śniadania trzeba dostarczyć dużo energii i odpowiednie składniki odżywcze, które będą spożywane. Warto będzie zastanowić się nad tym w jaki sposób to śniadanie odpowiednio skomponować. Jak podają nam zasady zdrowego żywienia każdego dnia powinniśmy spożywać około 5 posiłków co 3-4 godziny. taki rozkład sprawia, że ogranicza się ilość spożywanych przekąsek i tym samym poziom cukru we krwi jest utrzymywany w odpowiednim poziomie a to dalej sprzyja utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała.

 Jak zadbać o prawidłowe śniadanie? 

Rozpoczynając każdy dzień powinniśmy spożywać śniadanie i to jest podstawowa kwestia. Zakłada się, że jest to sposób na to, by organizm otrzymał energię do dobrego rozpoczęcia dnia, dlatego powinno się je spożyć w ciągu godziny od wstania. Natomiast jeśli chodzi o kaloryczność dietetycy zakładają, że śniadanie powinno stanowić około 25-30% energii całodziennej, a więc jeśli ktoś spożywa 2000 kcal dziennie to powinien ze śniadaniem dostarczyć około 500-600 kcal dziennie. Tylko pytanie w jaki sposób to śniadanie komponować, by faktycznie dostarczyć zdrowe składniki i komplet potrzebnej na dany dzień energii. 

W jaki sposób skomponować prawidłowe śniadanie? 

Jakość spożywanych śniadań ma kluczowe znaczenie i może być to nawet ważniejsze niż ilość przyjmowanych kalorii. Najlepiej będzie jeśli śniadanie będzie się składało z produktów zbożowych pelnoziarnistych. Dlatego warto sięgnąć po pieczywo, płatki zbożowe, musli, otręby. Te składniki dostarczą błonnika pokarmowego i węglowodanów złożonych, które będą dawać uczucie sytości i są stopniowo wchłaniane do krwi, dlatego stopniowo dostarczają potrzebnej energii. Nie ma więc obaw o wahania cukru we krwi co się dzieje w momencie, gdy spożywa się węglowodany proste. Do produktów zbożowych dobrym produktem są produkty mleczne, produkty białkowe jak wędliny czy jajka. Do tego również trzeba będzie zestawić dawkę warzyw i owoców. Warto przy zadbać o połączenie produktów zbożowych i mlecznych, ponieważ wtedy lepiej organizm wykorzystuje białka, które znajdują się w zbożach. Dodatki do śniadań Jeśli chodzi o dodatki, które do śniadania można dołączyć to będą to między innymi orzechy, pestki dyni, słonecznik czy siemię lniane. To produkty, które są naturalnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i dlatego będą one faktycznie dobrą propozycją jako dodatek do śniadania, ponieważ również dostarczą energii a jednocześnie obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia, ponieważ zmniejszają poziom złego cholesterolu we krwi, dlatego będzie to faktycznie dobra propozycja.