Post

Dieta South Beach

Tę dietę wymyślił amerykański kardiolog Arthur Agaston, dbając o zdrowie swoich chorych na serce. Czym jest dieta South Beach. Artykuł ten odpowie na wszystkie pytania

Podstawowe zasady

Okazało się, że ta dieta jest dość łatwa do przestrzegania, zwłaszcza dla tych, których przeraża sama próba liczenia kalorii. Opiera się na prawie całkowitym odrzuceniu „złych” węglowodanów i „złych” tłuszczów. W swej istocie dieta South Beach jest bardzo podobna do metody Michela Montignaca. Różni się tylko prostszym sposobem uwzględnienia tego, co można, a czego nie można jeść oraz drobnymi różnicami także w listach produktów dozwolonych i zabronionych. Nie można gotować z wyprzedzeniem, wszystkie potrawy muszą być świeżo przygotowane. Gotowe jedzenie nie jest dozwolone, więc korzystnie jest zamówienie jej w wyspecjalizowanej firmie. Zasada diety jest następująca: organizm, utraciwszy swój zwykły sposób pozyskiwania energii z węglowodanów, zaczyna zużywać zapasy tłuszczu.

Cechy diety South Beach

Głównym plusem diety South Beach jest dość obszerna lista dozwolonych pokarmów. Główną zasadą jest niewychodzenie poza listę, podczas gdy liczba produktów może być dowolna. Osoby na tej diecie mogą jeść trzy razy dziennie, a nawet coś przekąsić między posiłkami. Dlatego osoby, które tracą na wadze, nie odczuwają głodu i rzadziej tracą na wadze. Dieta podzielona jest na trzy fazy. Pierwsza faza jest najtrudniejsza, trwa dwa tygodnie. W tym czasie wielu traci 6-7 kg nadmiaru płynów i wagi. Wskazana jest tutaj:

Wieprzowina - gotowana szynka, polędwica, gotowana wieprzowina

Wołowina - filet i polędwica, gotowana wołowina

Cielęcina - kotlety, filet, polędwica, gotowana cielęcina

Owoce morza - wszystkie rodzaje

Drób (bez skóry!) - Bekon z indyka (2 plastry dziennie), piersi z kurczaka i indyka, pieczony indyk

Ser - cheddar, ser feta, mozzarella, provolone, ricotta, parmezan, tofu beztłuszczowe lub niskotłuszczowe

Orzechy - orzeszki ziemne (20 sztuk dziennie), pistacje (30 sztuk dziennie), orzechy włoskie (7 sztuk dziennie), masło orzechowe (1 łyżka dziennie).

Jak działa dieta?

Zwykle w pierwszej i drugiej fazie organizm przyzwyczaja się do normalnego jedzenia i nie chce już spożywać szkodliwych pokarmów, więc łatwo dostrzec ograniczenia trzeciej fazy. W trzeciej fazie można jeść wszystko, unikając „złych” węglowodanów - bułki i bułeczki, ciasta, makarony z mąki drobnoziarnistej. Faza 2 rozpoczyna się 15 dnia i powinna trwać tyle tygodni, ile potrzeba, aby osiągnąć docelową wagę. W tej fazie można spodziewać się utraty średnio 0,5–1 kg tygodniowo. Podczas fazy 2 dozwolone są wszystkie pokarmy z fazy 1, a także ograniczone porcje owoców i „dobrych węglowodanów”, takich jak produkty pełnoziarniste i niektóre rodzaje alkoholu. Po osiągnięciu docelowej wagi przechodzisz do fazy trzeciej. Jeśli jednak przesadzisz i zaczniesz przybierać na wadze, dr Agatston zaleca powrót do fazy 1 na jeden do dwóch tygodni przed powrotem do fazy trzeciej. W The South Beach Diet Supercharged dr Agatston zaleca również regularne ćwiczenia i zapewnia trójfazowy program fitness towarzyszący fazom diety. Dieta South Beach składa się z trzech faz: fazy niskowęglowodanowej do szybkiej utraty wagi, fazy mniej restrykcyjnej dla bardziej stopniowej utraty wagi i trzeciej fazy dla utrzymania wagi.

Korzyści z diety South Beach

Istnieje kilka zalet diety South Beach, w tym jej zdolność do utraty wagi bez uczucia głodu. Badania, w tym analiza 24 badań, konsekwentnie wykazały, że diety wysokobiałkowe o niskiej zawartości węglowodanów są skuteczne w utracie wagi. Częściowo wynika to ze zdolności białka do zwiększania tempa metabolizmu. Ponadto białko pomaga modyfikować poziomy hormonów, które zmniejszają głód i sprzyjają sytości, dzięki czemu w naturalny sposób jesz mniej. Co więcej, stopniowe dodawanie niewielkich ilości zdrowych węglowodanów z powrotem do diety może sprzyjać dalszej utracie wagi u niektórych osób i ułatwić im długotrwałe trzymanie się diety.