Dieta dukana - na czym polega
Wkrótce nadejdzie wspaniały czas na przebudzenie natury. W ciepłe wiosenne miesiące zmieniasz pulchną kurtkę puchową na elegancki płaszcz, a każdy z nas chcę wtedy mieć szczupłą sylwetkę. Szansę na to daję dieta Dukana. Artykuł ten wyjaśni jej zasady i zalety.
Z historii diety
Dziś opowiemy o jednym z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów odchudzania, czyli diecie Pierre'a Ducana. Ponad 30 lat temu neurolog z zawodu Pierre Ducan postanowił pomóc swojemu przyjacielowi radzić sobie z otyłością i opracował dietę białkową. W ciągu zaledwie 5 dni nowej diety znajomy schudł ponad 2 kilogramy, a przez kolejne 3 dni - 1,5 kilograma. Od tego momentu Ducan zaczął ulepszać dietę i udało mu się stworzyć system żywieniowy, który jest skuteczny nie tylko w odchudzaniu, ale także w utrzymaniu doskonałych efektów.
Jaka jest istota diety Dukana?
Ta dieta niskowęglowodanowa nie powoduje głodu ani nie ogranicza ilości spożywanego codziennie jedzenia. Jedyne, co będzie wymagane od osób, które tracą na wadze, to zrewidowanie swojego menu na rzecz produktów białkowych. Ponadto powinieneś przestrzegać kilku prostych zasad:
• Pij 1,5-2 litry płynu dziennie.
• Wyklucz tłuszcz i majonez z menu.
• Zmniejsz ilość soli, zastępując ją różnymi aromatycznymi przyprawami.
• Spożywaj codziennie 2-3 łyżki otrębów owsianych.
• Prowadź aktywny tryb życia. Na przykład częstsze chodzenie, wchodzenie po schodach i ćwiczenia.
Etapy diety
Słynna dieta składa się z czterech następujących po sobie etapów. Dwie pierwsze fazy pomogą Ci schudnąć, a dwie ostatnie pozwolą utrwalić wynik i pozostać szczupłą przez długi czas. Przestrzegając diety, za pierwszym razem będziesz musiał nieoczekiwanie ograniczyć dietę, pozostawiając na stole tylko produkty białkowe.
Etap 1. Atak
Wszystko zaczyna się od aktywnej walki z nadwagą. Ducan proponuje „zaatakować” znienawidzone kilogramy białkami. Lista pokarmów dozwolonych w diecie Ducana obejmuje 72 pozycje białka. Jeśli wykażesz się odrobiną pomysłowości, całkiem możliwe jest przygotowanie z nich niesamowicie smacznych potraw. Najważniejsze jest, aby zwracać uwagę na zawartość tłuszczu w żywności i wybierać produkty o niskiej zawartości tłuszczu.
Dlaczego dietetyk zaleca pokarmy białkowe? To proste. Ciało zużywa więcej energii, a tym samym kalorii na ich trawienie, niż jest zawarte w samych białkach. Przybliżony „atak” menu na dzień przedstawia się następująco:
• Śniadanie: omlet z białek i mleka, herbata lub kawa;
• Lunch: filet z kurczaka pieczony w piekarniku, zielona herbata;
• Podwieczorek: krewetki, małże lub inne owoce morza, kawałek sera;
• Kolacja: ryba, niskotłuszczowy kefir.
Z reguły w pierwszym etapie ludzie tracą na wadze o 1,5-4 kilogramy. Czas trwania „ataku” uzależniony jest od ilości nadprogramowych kilogramów: jeżeli nadwaga nie przekracza 20 kg, wystarczy tę fazę przeprowadzić przez 3-5 dni. Jeśli nadwaga wynosi 20-30 kg, lepiej „atakować” ją białkami przez 5-7 dni. A dla tych, u których zdiagnozowano ponad 30 dodatkowych kilogramów, zaleca się przestrzeganie diety białkowej przez 7-10 dni.
Etap 2. Rejs
Wielu dietetyków nazywa tę fazę fazą naprzemienną. W drugim etapie do 72 białek dodaje się 28 rodzajów warzyw, a w menu odchudzania pojawiają się nowe nuty smakowe.
W fazie „rejsu” pacjentowi wolno jeść pomidory, ogórki, paprykę i inne niskokaloryczne warzywa. Możesz robić sałatki ze świeżych owoców, a także gotować i piec.
Etap 3. Zakotwiczenie
W tej fazie osoby, które tracą na wadze, powinny stopniowo powracać do swojej zwykłej diety. Do znanego już menu można dodać różnorodne zboża, chleb, ryż, makaron z pszenicy durum, oleje roślinne, ziemniaki i oczywiście wszystkie owoce oprócz winogron. Ducan zaleca również codzienne spożywanie 2-3 małych łyżek miodu. Jeden dzień w tygodniu powinien być całkowicie poświęcony pokarmom białkowym.
Etap 4. Stabilizacja
Czwarta, ostatnia faza diety Dukana obejmuje trzy główne zasady:
• Jeden dzień w tygodniu należy przeznaczyć na „atak” i spożywać wyłącznie pokarmy białkowe;
• Spożywaj codziennie trzy łyżki otrębów owsianych;
• Prowadź aktywny tryb życia: preferuj schody od wind, chodź więcej.
Komentarze (0)